Prezentacja książki „Częstochowianie w marszu do niepodległej”

W dniu 18 października w Sali Reprezentacyjnej Ratusza odbyła się prezentacja książki pt. „Częstochowianie w marszu do niepodległej” pod redakcją Pana Ryszarda Stefaniaka - Zastępcy Prezydenta Miasta Częstochowy oraz Pana Rafała Piotrowskiego – Dyrektora Zespołu Szkół Technicznych. Publikacja wydana została z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości i ma na celu przybliżenie społeczeństwu Częstochowy wkładu obywateli naszego miasta w odrodzenie się wolnej Ojczyzny po 123 latach niewoli.

W niniejszej publikacji autorzy, postanowili przybliżyć sylwetki 11 bohaterów – uczestników walk o niepodległość, którzy swój los związali z Kompanią Kadrową, Legionami Józefa Piłsudskiego, bądź uczestniczyli w listopadzie 1918 r. w rozbrajaniu Niemców w Częstochowie.

Postać młodego częstochowianina poległego w listopadzie 1918 r.. – Karola Szpyngiera – opracowała Pani Agnieszka Burzyńska, nauczycielka z naszej szkoły. Jest ona również autorką drugiego artykułu zamieszczonego w publikacji: „Podporucznik Artur Wiśniewski – symbol wolności Jasnej Góry 1918 roku”.

Wśród zaproszonych, na prezentację książki, gości byli: Pan Jacek Grzegorzewski – Dyrektor Zespołu Szkół Samochodowo – Budowlanych, Pani Alina Grabna, Pani Ewa Kublik, Pani Edyta Figoń, Pani Izabela Zaborska oraz Tomasz Jakubczak.

Prezentację publikacji uświetnił program artystyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 48 im. Armii Krajowej. Życzymy miłej lektury.