.

O tym, że sport to zdrowie nikogo przekonywać nie trzeba. Wiedzą to także uczniowie naszej szkoły, którzy oprócz nauki mają swoje pasje, hobby, zainteresowania. W murach Zespołu Szkół Samochodowo-Budowlanych znajdziemy m.in. piłkarzy, siatkarzy, koszykarzy, tenisistów stołowych czy żużlowców. Są też tacy, którzy uprawiają niszowe sporty, które łączą "dwa w jedno". Przykładem jest choćby Nikodem Mlek.

Uczeń klasy II "C" o profilu technik samochodowy uprawia speedrower. Zapewne 95% osób czytających ten artykuł, nieznających "Nikosia" zapyta "że co uprawia? Co to w ogóle jest?". Jest to sport kolarski wzorowany na sporcie żużlowym - z kolarstwa zaczerpnięto sprzęt, a z żużla schematy rozgrywek i regulaminy. Zawodnicy na dystansie czterech okrążeń na specjalnie wybudowanych torach ścigają się w lewo. Brzmi znajomo? Zapewne sam kiedyś ścigałeś/ścigałaś się na podobnych zasadach na podwórku! Początek speedrowera (ang. cycle speedway) . Oficjalny start tego sportu na Wyspach Brytyjskich przypada na 1946 rok.

Od 1995 roku speedrower w Polsce posiada własną organizację - Polskie Towarzystwo Speedrowerowe, które w 2006 roku zostało zastąpione Polską Federacją Klubów Speedrowerowych. Organizowane są zawody na poziomie Ekstraligi, I ligi oraz imprezy rangi krajowej i okręgowych (północ, centrum, południe).

Ośrodkami, gdzie narodziła się Ogólnopolska Liga Speedrowera stały się: Leszno i Rawicz. Zjednoczeniu Ligi przysłużyli się Oskar Baldys, Andrzej Włodarczyk i Henryk Michalak. Przełomem było pojawienie się 29 lipca 1993 roku artykułu w „Tygodniku Żużlowym” na łamach, którego znalazł się apel do drużyn spoza Leszna o kontakt w celu zorganizowania meczów międzymiastowych. Pierwszy mecz międzymiastowy rozegrany pomiędzy wspomnianymi już Lesznem i Rawiczem. Zakończył się on zwycięstwem tych pierwszych 69:21. W 1994 roku Andrzej Włodarczyk, opiekun rawickiego speedrowera, zwrócił się z prośbą do Rady Ligi Leszczyńskiej o możliwość startu w tych rozgrywkach. Dzięki temu udało się stworzyć ligę wielkopolską, a z czasem i ogólnopolską. Rower speedrowerowy wzorem motocykla żużlowego nie posiada: hamulców, przerzutek i innych wystających części. Na początku istnienia ścigano się na rowerach typu Wigry. Z czasem jednak wygląd i parametry sprzętu zmieniały się.

Wracając do naszego ucznia. Swoje pierwsze kroki stawiał w częstochowskich Lwach. Później z różnych względów jednak odsunął speedrower na bok, by po kilku latach wrócił, ale w barwach PKS-u Victoria Poczesna. Teraz ponownie reprezentuje "biało-zielone" barwy i zdobywa punkty przy ul. Starzyńskiego 10a. Największym sukcesem 17-latka są m.in. medale Drużynowych Mistrzostw Polski (brązowy w 2014 i srebrny w 2015). Jest także dwukrotnym Drużynowym Mistrzem Polski I ligi w okręgu południowym (2014-15)Srebrny medal Mistrzostw Par Klubowych Młodzieżowców Okręgu Południowego (2014)
Srebrny medal Drużynowych Mistrzostw Kadetów Okręgu Południowego (2014). Uczestniczył w Mistrzostwach Świata i Europy. W przyszłym roku będzie podstawowym juniorem w ekipie dowodzonej przez Tomasza Pokorskiego.