Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii.

W czwartek 15 marca 2018r w Katowicach, odbył się drugi etap- wojewódzki, Olimpiady Solidarności. W Szkole Podstawowej nr 5 im. Dziewięciu Górników z „Wujka” zebrali się uczniowie, którzy zakwalifikowali się do II etapu Olimpiady. 71 uczniów z całego województwa śląskiego, przez godzinę odpowiadało na pytania testu, który miał wyłonić najlepszą trójkę- finalistów, którzy po tym etapie stworzą drużynę wojewódzką. Drużyna ta będzie reprezentowała nasze województwo w trakcie III ogólnopolskiego etapu, czyli finału olimpiady. Po zakończeniu pisania, uczestnicy konkursu wraz z opiekunami przeszli do Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności.

W Muzeum Izbie Pamięci Kopalni Wujek, mogli zapoznać się z wystawą poświęconą strajkowi w kopalni „Wujek” i wysłuchali górników, którzy brali udział w strajku i uczestniczyli w wydarzeniach 16 grudnia 1981r. min. pana Stanisława Płatka- przywódcę strajku.Po powrocie uczestników olimpiady do SP nr 5, nastąpiło uroczyste ogłoszenie wyników, wręczenie nagród laureatom, oraz wręczenie dyplomów. Zespół Szkół Samochodowo- Budowlanych w Częstochowie, reprezentowali uczniowie Domski Waldemar- klasa III c TS, oraz Jeż Przemysław- klasa III TE, pod opieką mgr Aleksandry Kuśmirek.